Problem :
Uygulamamızda görseldeki gibi birden fazla abonelik tipi olduğunu düşünelim. Müşterinin yaptığı seçimlere göre farklı hesaplamalar yapmamız gerekiyor.

Farklı abone tipleriyle beraber aynı zamanda aylık ya da yıllık seçimine görede değişken bir hesaplama olayı gittikçe karmaşık hale getiriyor.

İleride yeni bir paket gelebilir. Ya da paket üzerinde hesaplamalarda değişiklikler olabilir diyebiliriz. Premium hesap için ise müşterinin sistemde kaç adet kullanıcı yönetmek istediğini opsiyonel olarak seçtirdiğimiz diğer abonelik hesaplamalarında farklı bir yere gittiğini görüyoruz.

Çözüm :
Builder Pattern ile bu sorunu çözümleyeceğiz. Her bir abonelik tipi kendi özelinde hesaplama yapabilecek ancak hiç birisi direkt olarak cağırılmayacak. Abonelik hesaplarını yöneten bir direktörümüz olacak.

Direktörümüz göreve başlamadan önce ilgili builder ona atanacak ve içerisinde methodlarına erişim sağlayarak tüm abonelik tiplerini oluşturmamız bize liderlik edecek.

Refactoring.guru’dan aldığım bu görsel direktörü güzel bir şekilde özetliyor.

Böylece kod tarafında biz ne değer verecektir, ne hesaplayacaktık gibi konuları daha sağlıklı bir şekilde yöneteceğiz. Hem genişleyebilir hem de okunabilir bir tasarım olacak.

Projede bulunan sınıflardan biraz örnekler vererek ilerleyelim. Detaylı inceleme için yazı sonunda github repo linkini paylaşıyor olacağım.

İlk olarak “SubscriptionPackage” adında tüm oluşturucular tarafından kullanılacak modelimizi oluşturduk.
Bu model kendi içerisinde bulunan tüm özelliklerin değiştirebildiği methodlar içeriyor.

Görselde gördüğümüz “kullanıcı sayısı, depolama değeri, birim fiyatı” gibi değerlerin set edileceği ara yüzümüzü “IPackageBuilder” adında oluşturdum.

Abonelik sistemine dahil olan bir paket oluşturucu belirlediğimiz tüm methodları implemente etmesini zorunlu kılacağız.

Birden fazla abonelik yapımız olacağını düşünerek oluşturucular için temel method oluşturuyorum. Tüm oluşturucuların “BasePackageBuilder” üzerinden miras alarak oluşmasını sağladım.

Base method içerisinde set işlemleri yaparken aslında domain(SubscriptionPackage) üzerinde bulunan set methodlarını kullanıyorum. Böylece yine DDD kurallarına uyarak domainin kendi kurallarına kendisinin karar vermesine olanak sağlıyorum.

Her oluşturucu kendi içerisinde SubscriptionPackage alacak ve diretörün belirlediği şekilde değerleri set edecek. Her bir abonelik tipi için ayrı sınıf oluşturmadan da yapabilirdik ancak oluşturucular arasında ileriye yönelik farklılıklar olabilir.

Şuan için örneğimizde Premium abonelik tipinde kullanıcı sayısına göre farklı hesaplama olmasına rağmen diğerlerinde bu değer hep aynı. Bu tarz durumlarda esnek olmak adına ayrı sınıflar oluşturdum.

Her bir oluşturucu base sınıftan miras alacağı için sadece kendisine özgü farklı hesaplamalar için base sınıftan gelen methodları ezerek dilediği değeri set edilecek şekilde özgürde olacak.

Projeyi açtığınızda PremiumPackageBuilder dışında tüm sınıfların base sınıftan gelen methodlar dışında başka bir iş yapmadığını göreceksiniz. PremiumBuilder için ise kullanıcı sayısı değişimine göre farklı bir hesaplama yapmamız gerekiyor. Buradaki formüle takılmayın, ben kendim rastgele bir formül belirledim.


Her bir oluşturucu içerisinde base sınıftan gelen “SetUnitPrice” methodunu burada ezerek set unitPrice değerini değiştiriyoruz. Base sınıfa göz attığınız zaman “unitPrice*12” gibi bir method ile “totalPrice” değerini hesaplıyor.

Bizde haliyle “unitPrice” değerini değiştirdiğimizde “totalPrice” methodunda her hangi bir değişiklik yapmadan sürecimizi devam ettirebiliyoruz. Bu method özelinde de talep edilen kullanıcını sayısı 1000’e böldükten sonra var olan birim tutarı ile çarptım ve -1 yaparak işlemi tamamladım.

Dediğim gibi buradaki formüle hiç takılmayın. Bu abonelik sistemizde yaptığın analizlere göre değişkenlik gösterebilir. Sadece PremiumBuilder değil diğer tüm oluşturucular için farklı hesaplama yapabilirsiniz.


Son olarak abonelik paketlerinin varsayılan değerlerinin kim tarafından set edileceği yere geldik. Oluşturucu ben değer falan bilmem üzerime düşen görevi yaparım deyip işini bitirecek. Zaten böylede olmalı, ona gerekli değerleri “PackageDirector” verecek. Talep edilen abonelik paketi oluşturma konusunda da iletişimde olduğumuz tek sınıf olacak.

Direktör’e atadığımız builder sonrasında talep ettiğimiz method bizim sorumluluğumuzda. Direktör’e gidip “FreePackageBuilder” set edip, premium hesaplama istersek doğru sonuca ulaşamayız. Bu tarzda engellemeler yapmak istiyorsakda bunu yine direktör içerisinde karara bağlayabiliriz.

Örneğin “BuildFreeMonthlyPackage” methodu cağırıldığı ama gönderilen “IPackageBuilder” “FreePackageBuilder” değil ise exception patlatabiliriz. Bunun örneğini yapalım dersenizde lütfen iletişimde kalalım.

Oluşturuculara verdiğimiz “birim fiyatı, kullanıcı adedi” gibi değerler static. Bunları dinamik hale getirmemiz tabii gerekecektir. Şuan için örneklemede daha hızlı ilerlemek açısından böyle tercih ettim.


Ne gibi sonuçlar aldığımıza biraz göz atalım.

Talep : Aylık ödeme abonelik bilgileri

Aylık paket fiyatlarını görüntülemek istedim

Talep : 5k, 10k ve 15k kullanıcılı premium abonelik paket bilgileri

Sonuç ekranında yıllık tutarların daha uygun olduğunu görebiliyoruz. Sayfanın başında bulunan görsele yakın değerler elde ettik.
Dediğim gibi formüller size kalmış.

Amaçladığımız sonuca ulaştık. BuilderPattern ile birden fazla abonelik paketi için hesaplama yapabiliyoruz.

Repo URL : https://github.com/gsmtcnr/DesignPattern.Creational.BuilderPattern

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 replies on “Builder Pattern of Creational Design Patterns for .Net Core”

 • Eric Jones
  Mayıs 4, 2023 at 9:50 am

  Hi sametcinar.com Owner! Eric here with a quick thought about your website sametcinar.com…

  I’m on the internet a lot and I look at a lot of business websites.

  Like yours, many of them have great content.

  But all too often, they come up short when it comes to engaging and connecting with anyone who visits.

  I get it – it’s hard. Studies show 7 out of 10 people who land on a site, abandon it in moments without leaving even a trace. You got the eyeball, but nothing else.

  Here’s a solution for you…

  Web Visitors Into Leads is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. You’ll know immediately they’re interested and you can call them directly to talk with them literally while they’re still on the web looking at your site.

  CLICK HERE https://advanceleadgeneration.com to try out a Live Demo with Web Visitors Into Leads now to see exactly how it works.

  It could be huge for your business – and because you’ve got that phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation – immediately… and contacting someone in that 5 minute window is 100 times more powerful than reaching out 30 minutes or more later.

  Plus, with text messaging you can follow up later with new offers, content links, even just follow up notes to keep the conversation going.

  Everything I’ve just described is extremely simple to implement, cost-effective, and profitable.

  CLICK HERE https://advanceleadgeneration.com to discover what Web Visitors Into Leads can do for your business.

  You could be converting up to 100X more eyeballs into leads today!

  Eric
  PS: Web Visitors Into Leads offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
  You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
  CLICK HERE https://advanceleadgeneration.com to try Web Visitors Into Leads now.

  If you’d like to unsubscribe click here http://advanceleadgeneration.com/unsubscribe.aspx?d=sametcinar.com

 • Zoe
  Mayıs 8, 2023 at 11:31 pm
 • Eric Jones
  Mayıs 9, 2023 at 5:54 am

  To the sametcinar.com Webmaster.

  My name is Eric and unlike a lot of emails you might get, I wanted to instead provide you with a word of encouragement – Congratulations

  What for?

  Part of my job is to check out websites and the work you’ve done with sametcinar.com definitely stands out.

  It’s clear you took building a website seriously and made a real investment of time and resources into making it top quality.

  There is, however, a catch… more accurately, a question…

  So when someone like me happens to find your site – maybe at the top of the search results (nice job BTW) or just through a random link, how do you know?

  More importantly, how do you make a connection with that person?

  Studies show that 7 out of 10 visitors don’t stick around – they’re there one second and then gone with the wind.

  Here’s a way to create INSTANT engagement that you may not have known about…

  Web Visitors Into Leads is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know INSTANTLY that they’re interested – so that you can talk to that lead while they’re literally checking out sametcinar.com.

  CLICK HERE https://advanceleadgeneration.com to try out a Live Demo with Web Visitors Into Leads now to see exactly how it works.

  It could be a game-changer for your business – and it gets even better… once you’ve captured their phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation – immediately (and there’s literally a 100X difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes.)

  Plus then, even if you don’t close a deal right away, you can connect later on with text messages for new offers, content links, even just follow up notes to build a relationship.

  Everything I’ve just described is simple, easy, and effective.

  CLICK HERE https://advanceleadgeneration.com to discover what Web Visitors Into Leads can do for your business.

  You could be converting up to 100X more leads today!

  Eric
  PS: Web Visitors Into Leads offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
  You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
  CLICK HERE https://advanceleadgeneration.com to try Web Visitors Into Leads now.

  If you’d like to unsubscribe click here http://advanceleadgeneration.com/unsubscribe.aspx?d=sametcinar.com

 • Eric Jones
  Mayıs 9, 2023 at 10:14 am

  Dear sametcinar.com Administrator.

  My name’s Eric and I just found your site sametcinar.com.

  It’s got a lot going for it, but here’s an idea to make it even MORE effective.

  Web Visitors Into Leads – CLICK HERE https://advanceleadgeneration.com for a live demo now.

  Web Visitors Into Leads is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It signals you the moment they let you know they’re interested – so that you can talk to that lead while they’re literally looking over your site.

  And once you’ve captured their phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation… and if they don’t take you up on your offer then, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship.

  CLICK HERE https://advanceleadgeneration.com to discover what Web Visitors Into Leads can do for your business.

  The difference between contacting someone within 5 minutes versus a half-hour means you could be converting up to 100X more leads today!

  Eric
  PS: Studies show that 70% of a site’s visitors disappear and are gone forever after just a moment. Don’t keep losing them.
  Web Visitors Into Leads offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
  You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
  CLICK HERE https://advanceleadgeneration.com to try Web Visitors Into Leads now.

  If you’d like to unsubscribe click here http://advanceleadgeneration.com/unsubscribe.aspx?d=sametcinar.com

 • Mayıs 10, 2023 at 5:01 pm

  Waiting for news

 • Eric Jones
  Mayıs 11, 2023 at 9:09 pm

  Hello sametcinar.com Webmaster!

  My name’s Eric and I just came across your website – sametcinar.com – in the search results.

  Here’s what that means to me…

  Your SEO’s working.

  You’re getting eyeballs – mine at least.

  Your content’s pretty good, wouldn’t change a thing.

  BUT…

  Eyeballs don’t pay the bills.

  CUSTOMERS do.

  And studies show that 7 out of 10 visitors to a site like sametcinar.com will drop by, take a gander, and then head for the hills without doing anything else.

  It’s like they never were even there.

  You can fix this.

  You can make it super-simple for them to raise their hand, say, “okay, let’s talk” without requiring them to even pull their cell phone from their pocket… thanks to Web Visitors Into Leads.

  Web Visitors Into Leads is a software widget that sits on your site, ready and waiting to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know immediately – so you can talk to that lead immediately… without delay… BEFORE they head for those hills.

  CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to try out a Live Demo with Web Visitors Into Leads now to see exactly how it works.

  Now it’s also true that when reaching out to hot leads, you MUST act fast – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later is huge – like 100 times better!

  That’s what makes our new SMS Text With Lead feature so powerful… you’ve got their phone number, so now you can start a text message (SMS) conversation with them… so even if they don’t take you up on your offer right away, you continue to text them new offers, new content, and new reasons to do business with you.

  This could change everything for you and your business.

  CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to learn more about everything Web Visitors Into Leads can do and start turing eyeballs into money.

  Eric
  PS: Web Visitors Into Leads offers a FREE 14 days trial – you could be converting up to 100x more leads immediately!
  It even includes International Long Distance Calling.
  Paying customers are out there waiting.
  Starting connecting today by CLICKING HERE http://jumboleadmagnet.com to try Web Visitors Into Leads now.

  If you’d like to unsubscribe click here http://jumboleadmagnet.com/unsubscribe.aspx?d=sametcinar.com

 • Eric Jones
  Mayıs 13, 2023 at 8:36 am

  Hi sametcinar.com Admin!

  My name’s Eric and I just found your site sametcinar.com.

  It’s got a lot going for it, but here’s an idea to make it even MORE effective.

  Web Visitors Into Leads – CLICK HERE http://advanceleadgeneration.com for a live demo now.

  Web Visitors Into Leads is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It signals you the moment they let you know they’re interested – so that you can talk to that lead while they’re literally looking over your site.

  And once you’ve captured their phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation… and if they don’t take you up on your offer then, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship.

  CLICK HERE http://advanceleadgeneration.com to discover what Web Visitors Into Leads can do for your business.

  The difference between contacting someone within 5 minutes versus a half-hour means you could be converting up to 100X more leads today!

  Eric
  PS: Studies show that 70% of a site’s visitors disappear and are gone forever after just a moment. Don’t keep losing them.
  Web Visitors Into Leads offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
  You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
  CLICK HERE http://advanceleadgeneration.com to try Web Visitors Into Leads now.

  If you’d like to unsubscribe click here http://advanceleadgeneration.com/unsubscribe.aspx?d=sametcinar.com

 • Eric Jones
  Mayıs 15, 2023 at 3:03 am

  Hi sametcinar.com Administrator! my name’s Eric and for just a second, imagine this…

  – Someone does a search and winds up at sametcinar.com.

  – They hang out for a minute to check it out. “I’m interested… but… maybe…”

  – And then they hit the back button and check out the other search results instead.

  – Bottom line – you got an eyeball, but nothing else to show for it.

  – There they go.

  This isn’t really your fault – it happens a LOT – studies show 7 out of 10 visitors to any site disappear without leaving a trace.

  But you CAN fix that.

  Web Visitors Into Leads is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know right then and there – enabling you to call that lead while they’re literally looking over your site.

  CLICK HERE https://advanceleadgeneration.com to try out a Live Demo with Web Visitors Into Leads now to see exactly how it works.

  Time is money when it comes to connecting with leads – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later can be huge – like 100 times better!

  Plus, now that you have their phone number, with our new SMS Text With Lead feature you can automatically start a text (SMS) conversation… so even if you don’t close a deal then, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship.

  Strong stuff.

  CLICK HERE https://advanceleadgeneration.com to discover what Web Visitors Into Leads can do for your business.

  You could be converting up to 100X more leads today!

  Eric
  PS: Web Visitors Into Leads offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
  You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
  CLICK HERE https://advanceleadgeneration.com to try Web Visitors Into Leads now.

  If you’d like to unsubscribe click here http://advanceleadgeneration.com/unsubscribe.aspx?d=sametcinar.com

 • Eric Jones
  Mayıs 15, 2023 at 11:46 pm

  Hello sametcinar.com Admin!

  My name’s Eric and for just a second, imagine this…

  – Someone does a search and winds up at sametcinar.com.

  – They hang out for a minute to check it out. “I’m interested… but… maybe…”

  – And then they hit the back button and check out the other search results instead.

  – Bottom line – you got an eyeball, but nothing else to show for it.

  – There they go.

  This isn’t really your fault – it happens a LOT – studies show 7 out of 10 visitors to any site disappear without leaving a trace.

  But you CAN fix that.

  Web Visitors Into Leads is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know right then and there – enabling you to call that lead while they’re literally looking over your site.

  CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to try out a Live Demo with Web Visitors Into Leads now to see exactly how it works.

  Time is money when it comes to connecting with leads – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later can be huge – like 100 times better!

  Plus, now that you have their phone number, with our new SMS Text With Lead feature you can automatically start a text (SMS) conversation… so even if you don’t close a deal then, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship.

  Strong stuff.

  CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to discover what Web Visitors Into Leads can do for your business.

  You could be converting up to 100X more leads today!

  Eric
  PS: Web Visitors Into Leads offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
  You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
  CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to try Web Visitors Into Leads now.

  If you’d like to unsubscribe click here http://jumboleadmagnet.com/unsubscribe.aspx?d=sametcinar.com

 • Eric Jones
  Mayıs 17, 2023 at 1:55 pm

  Dear sametcinar.com Webmaster.

  Eric here with a quick thought about your website sametcinar.com…

  I’m on the internet a lot and I look at a lot of business websites.

  Like yours, many of them have great content.

  But all too often, they come up short when it comes to engaging and connecting with anyone who visits.

  I get it – it’s hard. Studies show 7 out of 10 people who land on a site, abandon it in moments without leaving even a trace. You got the eyeball, but nothing else.

  Here’s a solution for you…

  Web Visitors Into Leads is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. You’ll know immediately they’re interested and you can call them directly to talk with them literally while they’re still on the web looking at your site.

  CLICK HERE https://advanceleadgeneration.com to try out a Live Demo with Web Visitors Into Leads now to see exactly how it works.

  It could be huge for your business – and because you’ve got that phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation – immediately… and contacting someone in that 5 minute window is 100 times more powerful than reaching out 30 minutes or more later.

  Plus, with text messaging you can follow up later with new offers, content links, even just follow up notes to keep the conversation going.

  Everything I’ve just described is extremely simple to implement, cost-effective, and profitable.

  CLICK HERE https://advanceleadgeneration.com to discover what Web Visitors Into Leads can do for your business.

  You could be converting up to 100X more eyeballs into leads today!

  Eric
  PS: Web Visitors Into Leads offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
  You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
  CLICK HERE https://advanceleadgeneration.com to try Web Visitors Into Leads now.

  If you’d like to unsubscribe click here http://advanceleadgeneration.com/unsubscribe.aspx?d=sametcinar.com

 • Eric Jones
  Mayıs 17, 2023 at 11:44 pm

  Hi sametcinar.com Admin! I just found your site, quick question…

  My name’s Eric, I found sametcinar.com after doing a quick search – you showed up near the top of the rankings, so whatever you’re doing for SEO, looks like it’s working well.

  So here’s my question – what happens AFTER someone lands on your site? Anything?

  Research tells us at least 70% of the people who find your site, after a quick once-over, they disappear… forever.

  That means that all the work and effort you put into getting them to show up, goes down the tubes.

  Why would you want all that good work – and the great site you’ve built – go to waste?

  Because the odds are they’ll just skip over calling or even grabbing their phone, leaving you high and dry.

  But here’s a thought… what if you could make it super-simple for someone to raise their hand, say, “okay, let’s talk” without requiring them to even pull their cell phone from their pocket?

  You can – thanks to revolutionary new software that can literally make that first call happen NOW.

  Web Visitors Into Leads is a software widget that sits on your site, ready and waiting to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know IMMEDIATELY – so that you can talk to that lead while they’re still there at your site.

  You know, strike when the iron’s hot!

  CLICK HERE https://advanceleadgeneration.com to try out a Live Demo with Web Visitors Into Leads now to see exactly how it works.

  When targeting leads, you HAVE to act fast – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later is huge – like 100 times better!

  That’s why you should check out our new SMS Text With Lead feature as well… once you’ve captured the phone number of the website visitor, you can automatically kick off a text message (SMS) conversation with them.

  Imagine how powerful this could be – even if they don’t take you up on your offer immediately, you can stay in touch with them using text messages to make new offers, provide links to great content, and build your credibility.

  Just this alone could be a game changer to make your website even more effective.

  Strike when the iron’s hot!

  CLICK HERE https://advanceleadgeneration.com to learn more about everything Web Visitors Into Leads can do for your business – you’ll be amazed.

  Thanks and keep up the great work!

  Eric
  PS: Web Visitors Into Leads offers a FREE 14 days trial – you could be converting up to 100x more leads immediately!
  It even includes International Long Distance Calling.
  Stop wasting money chasing eyeballs that don’t turn into paying customers.
  CLICK HERE https://advanceleadgeneration.com to try Web Visitors Into Leads now.

  If you’d like to unsubscribe click here http://advanceleadgeneration.com/unsubscribe.aspx?d=sametcinar.com

 • Eric Jones
  Mayıs 19, 2023 at 8:35 am

  Hi sametcinar.com Admin!

  My name’s Eric and I just ran across your website at sametcinar.com…

  I found it after a quick search, so your SEO’s working out…

  Content looks pretty good…

  One thing’s missing though…

  A QUICK, EASY way to connect with you NOW.

  Because studies show that a web lead like me will only hang out a few seconds – 7 out of 10 disappear almost instantly, Surf Surf Surf… then gone forever.

  I have the solution:

  Web Visitors Into Leads is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. You’ll know immediately they’re interested and you can call them directly to TALK with them – literally while they’re still on the web looking at your site.

  CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to try out a Live Demo with Web Visitors Into Leads now to see exactly how it works and even give it a try… it could be huge for your business.

  Plus, now that you’ve got that phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation pronto… which is so powerful, because connecting with someone within the first 5 minutes is 100 times more effective than waiting 30 minutes or more later.

  The new text messaging feature lets you follow up regularly with new offers, content links, even just follow up notes to build a relationship.

  Everything I’ve just described is extremely simple to implement, cost-effective, and profitable.

  CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to discover what Web Visitors Into Leads can do for your business, potentially converting up to 100X more eyeballs into leads today!

  Eric
  PS: Web Visitors Into Leads offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
  You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
  CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to try Web Visitors Into Leads now.

  If you’d like to unsubscribe click here http://jumboleadmagnet.com/unsubscribe.aspx?d=sametcinar.com

 • Eric Jones
  Mayıs 24, 2023 at 11:07 am

  To the sametcinar.com Administrator.

  I just found your site, quick question…

  My name’s Eric, I found sametcinar.com after doing a quick search – you showed up near the top of the rankings, so whatever you’re doing for SEO, looks like it’s working well.

  So here’s my question – what happens AFTER someone lands on your site? Anything?

  Research tells us at least 70% of the people who find your site, after a quick once-over, they disappear… forever.

  That means that all the work and effort you put into getting them to show up, goes down the tubes.

  Why would you want all that good work – and the great site you’ve built – go to waste?

  Because the odds are they’ll just skip over calling or even grabbing their phone, leaving you high and dry.

  But here’s a thought… what if you could make it super-simple for someone to raise their hand, say, “okay, let’s talk” without requiring them to even pull their cell phone from their pocket?

  You can – thanks to revolutionary new software that can literally make that first call happen NOW.

  Web Visitors Into Leads is a software widget that sits on your site, ready and waiting to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know IMMEDIATELY – so that you can talk to that lead while they’re still there at your site.

  You know, strike when the iron’s hot!

  CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to try out a Live Demo with Web Visitors Into Leads now to see exactly how it works.

  When targeting leads, you HAVE to act fast – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later is huge – like 100 times better!

  That’s why you should check out our new SMS Text With Lead feature as well… once you’ve captured the phone number of the website visitor, you can automatically kick off a text message (SMS) conversation with them.

  Imagine how powerful this could be – even if they don’t take you up on your offer immediately, you can stay in touch with them using text messages to make new offers, provide links to great content, and build your credibility.

  Just this alone could be a game changer to make your website even more effective.

  Strike when the iron’s hot!

  CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to learn more about everything Web Visitors Into Leads can do for your business – you’ll be amazed.

  Thanks and keep up the great work!

  Eric
  PS: Web Visitors Into Leads offers a FREE 14 days trial – you could be converting up to 100x more leads immediately!
  It even includes International Long Distance Calling.
  Stop wasting money chasing eyeballs that don’t turn into paying customers.
  CLICK HERE http://jumboleadmagnet.com to try Web Visitors Into Leads now.

  If you’d like to unsubscribe click here http://jumboleadmagnet.com/unsubscribe.aspx?d=sametcinar.com

 • Eric Jones
  Mayıs 24, 2023 at 8:19 pm

  Hi sametcinar.com Owner.

  My name’s Eric and I just came across your website – sametcinar.com – in the search results.

  Here’s what that means to me…

  Your SEO’s working.

  You’re getting eyeballs – mine at least.

  Your content’s pretty good, wouldn’t change a thing.

  BUT…

  Eyeballs don’t pay the bills.

  CUSTOMERS do.

  And studies show that 7 out of 10 visitors to a site like sametcinar.com will drop by, take a gander, and then head for the hills without doing anything else.

  It’s like they never were even there.

  You can fix this.

  You can make it super-simple for them to raise their hand, say, “okay, let’s talk” without requiring them to even pull their cell phone from their pocket… thanks to Web Visitors Into Leads.

  Web Visitors Into Leads is a software widget that sits on your site, ready and waiting to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know immediately – so you can talk to that lead immediately… without delay… BEFORE they head for those hills.

  CLICK HERE https://advanceleadgeneration.com to try out a Live Demo with Web Visitors Into Leads now to see exactly how it works.

  Now it’s also true that when reaching out to hot leads, you MUST act fast – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later is huge – like 100 times better!

  That’s what makes our new SMS Text With Lead feature so powerful… you’ve got their phone number, so now you can start a text message (SMS) conversation with them… so even if they don’t take you up on your offer right away, you continue to text them new offers, new content, and new reasons to do business with you.

  This could change everything for you and your business.

  CLICK HERE https://advanceleadgeneration.com to learn more about everything Web Visitors Into Leads can do and start turing eyeballs into money.

  Eric
  PS: Web Visitors Into Leads offers a FREE 14 days trial – you could be converting up to 100x more leads immediately!
  It even includes International Long Distance Calling.
  Paying customers are out there waiting.
  Starting connecting today by CLICKING HERE https://advanceleadgeneration.com to try Web Visitors Into Leads now.

  If you’d like to unsubscribe click here http://advanceleadgeneration.com/unsubscribe.aspx?d=sametcinar.com

 • Eric Jones
  Mayıs 25, 2023 at 6:37 pm

  Hi sametcinar.com Webmaster! my name is Eric and I’m betting you’d like your website sametcinar.com to generate more leads.

  Here’s how:
  Web Visitors Into Leads is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It signals you as soon as they say they’re interested – so that you can talk to that lead while they’re still there at sametcinar.com.

  Web Visitors Into Leads – CLICK HERE http://advanceleadgeneration.com for a live demo now.

  And now that you’ve got their phone number, our new SMS Text With Lead feature enables you to start a text (SMS) conversation – answer questions, provide more info, and close a deal that way.

  If they don’t take you up on your offer then, just follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship.

  CLICK HERE http://advanceleadgeneration.com to discover what Web Visitors Into Leads can do for your business.

  The difference between contacting someone within 5 minutes versus a half-hour means you could be converting up to 100X more leads today!

  Try Web Visitors Into Leads and get more leads now.

  Eric
  PS: The studies show 7 out of 10 visitors don’t hang around – you can’t afford to lose them!
  Web Visitors Into Leads offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
  You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
  CLICK HERE http://advanceleadgeneration.com to try Web Visitors Into Leads now.

  If you’d like to unsubscribe click here http://advanceleadgeneration.com/unsubscribe.aspx?d=sametcinar.com

 • Eric Jones
  Mayıs 28, 2023 at 5:04 pm

  Hello sametcinar.com Admin. I just found your site, quick question…

  My name’s Eric, I found sametcinar.com after doing a quick search – you showed up near the top of the rankings, so whatever you’re doing for SEO, looks like it’s working well.

  So here’s my question – what happens AFTER someone lands on your site? Anything?

  Research tells us at least 70% of the people who find your site, after a quick once-over, they disappear… forever.

  That means that all the work and effort you put into getting them to show up, goes down the tubes.

  Why would you want all that good work – and the great site you’ve built – go to waste?

  Because the odds are they’ll just skip over calling or even grabbing their phone, leaving you high and dry.

  But here’s a thought… what if you could make it super-simple for someone to raise their hand, say, “okay, let’s talk” without requiring them to even pull their cell phone from their pocket?

  You can – thanks to revolutionary new software that can literally make that first call happen NOW.

  Web Visitors Into Leads is a software widget that sits on your site, ready and waiting to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know IMMEDIATELY – so that you can talk to that lead while they’re still there at your site.

  You know, strike when the iron’s hot!

  CLICK HERE https://advanceleadgeneration.com to try out a Live Demo with Web Visitors Into Leads now to see exactly how it works.

  When targeting leads, you HAVE to act fast – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later is huge – like 100 times better!

  That’s why you should check out our new SMS Text With Lead feature as well… once you’ve captured the phone number of the website visitor, you can automatically kick off a text message (SMS) conversation with them.

  Imagine how powerful this could be – even if they don’t take you up on your offer immediately, you can stay in touch with them using text messages to make new offers, provide links to great content, and build your credibility.

  Just this alone could be a game changer to make your website even more effective.

  Strike when the iron’s hot!

  CLICK HERE https://advanceleadgeneration.com to learn more about everything Web Visitors Into Leads can do for your business – you’ll be amazed.

  Thanks and keep up the great work!

  Eric
  PS: Web Visitors Into Leads offers a FREE 14 days trial – you could be converting up to 100x more leads immediately!
  It even includes International Long Distance Calling.
  Stop wasting money chasing eyeballs that don’t turn into paying customers.
  CLICK HERE https://advanceleadgeneration.com to try Web Visitors Into Leads now.

  If you’d like to unsubscribe click here http://advanceleadgeneration.com/unsubscribe.aspx?d=sametcinar.com